Väldigt bra priser, leveranser som fungerar bra och bra service.

Kommer att handla från er igen. Vet ingen annan som klarar alla tre sakerna lika bra.

L. Pihl

Omdöme: Jag har gjort många bokfynd här! Den absolut billigaste bokhandeln där jag har handlat!
Maarit

Jag blev jättenöjd med mitt bokpaket - dessutom med en supersnabb leverans - bra och prisvärda böcker.
Anki Johansson

Fina böcker till bra kvalitet. Är så nöjd med leverans, kvalitet och framförallt priset!!! Återkommer!! 
Inger

FLER RECENSIONER

Antagligen billigast bokhandeln i Sverige.

ALLA BARNBÖCKER 39 kr/st.                 

 

Meny
Sök
Varukorg
1
Meny
1 x Picknick
59kr
Varumärken

Mamma är galen och pappa är full

[ 9789100175498 Sjöberg]

59kr
E-postadress
 

Mamma är galen och pappa är full

Fredrik Sjöberg

Inbunden

Albert Bonnier

En försvunnen målning dyker upp efter nästan hundra år. Den föreställer två deprimerade 15-åringar på Franska rivieran, kusinerna Hanna Gottowt och Lillan Arosenius, båda födda 1906. När Fredrik Sjöberg ser tavlan anar han genast att den döljer en berättelse.

Flickornas mammor var systrarna Lisa och Eva från den stormrika familjen Adler i Göteborg. De var starka kvinnor med blick för excentriska, geniala, odrägliga män.

Eva gifte sig först med Ivar Arosenius och sedan med Anton Dich, en dansk målare som ingen minns. Till bokens rika persongalleri hör även Antons vän Amadeo Modigliani.

Männen dog unga, men kvinnorna kom alla att bli urgamla. Berättelsen växer till en familjehistoria om kärleken, slumpen och glömskan.

Powered by Talex - komplett e-handelsplattform & smarta e-handelslösningar